Anasayfa | Makale Gönder | Makale Oku | İletişim | Dizin

Telefonlara ücretsiz diye indirilen oyunlar cepleri yakıyor

Oyunlar cep yakıyor

iPhone ve iPad'lere ücretsiz olarak indirilen bu oyunlar, aslında dikkat edilmediğinde cepleri boşaltıyor.

Akıllı telefonların hayatımıza iyiden iyiye girmesiyle birlikte "uygulama" kavramına da aşina olmaya başladık. iPhone ve iPad'lerdeki uygulamaların kimisi ücretliyken, kimisi ise bedava indirilebiliyor.

Ancak bazı uygulamalar bedava olsa bile, oyunu oynayanların ödeme yapması gerekiyor. Peki bu nasıl oluyor?

Örneğin iPhone'ların en popüler oyunlarından biri olan The Smurfs'u ele alalım. Oyun, ücretsiz olarak indirilse de, oyunda ekstra eşya veya özellikten faydalanmak isteyenlerin ödeme yapması gerekiyor.

Bu durum yetişkinler için sorun olmasa da, ebeveynlerin yer yer tablet ve telefonlarını çocuklarına verdiğini düşündüğümüzde kredi kartından istenmeyen ödemelerin yapılması kaçınılmaz oluyor. Özellikle şifrenin bir kez girilmesinin ardından 15 dakika süresince kullanıcıdan şifre talep edilmediğinden, iPhone ve iPad'lerde çocuklar farkında olmadan oyunlara para ödüyor ve fatura ay sonunda ortaya çıkıyor.

AYARLARDAN KAPATIN

Uygulama İçi Alım özelliğini kapatarak da bu sorundan kurtulmak mümkün. Bunun için Ayarlar içinden Genel-Sıralamalar'a girerek Uygulama İçi Alım seçeneğini kapalı konumuna getirmeniz yeterli.

Popüler ücretsiz oyunların birçoğu oyun içi ödeme sistemiyle çalışıyor.

Yazar: AnonymousOkunma Sayısı: 622 Tarih: 2012-04-27 16:37:22

İlginizi Çekebilir:

Google'ın 6 yıl önce tasarladığı, bugüne dek sır gibi sakladığı Android'li ilk cep ortaya çıktı. Google'ın 2006'dan kalan ilk telefon prototipi ve Android işletim sistemi ile ilgili ilk planları ortaya çıktı. Android ticari olarak kullanıma sunulmadan &oum Devamı...

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle

Adınız:
Email:
Yorumunuz:
Yorumlar

Bu Makale İçin Henüz Onaylanmış Yorum Yok.
Copyright © 2010 BenimMakalem
Mehmet Sarıgül Tarafından Tasarlanıp Programlanmıştır.
Tüm Hakları Saklıdır.